top of page

DİZ DEZARTİKÜLASYON PROTEZLERİ

                                                         Dizin, eklem yerinden dizaltı kısmının tamamen çıkarılması sonucu oluşan                                                             amputasyonlara Diz Dezartikülasyon Amputasyonu denir. Bu tür                                                                             güdüklerde bacak üst kemiği olan femur kesilmez. Bu nedenle protezde                                                               güdük ucuna yük verilebilmesi mümkündür. Güdüğün uzun olmasından                                                               dolayı da konforlu bir kullanım söz konusu olup diğer güdüklere göre daha                                                           sorunsuzdur.

Güdüğü çalıştıran kaslar korunmuştur ve protezi hareket ettirecek uzun bir kaldıraç kolu vardır, tüm bu avantajlarına rağmen yıllardır pek istenerek yapılmayan bir amputasyondur. Dizin, eklem yerinden dizaltı kısmının tamamen çıkarılması sonucu oluşan amputasyonlara Diz Dezartikülasyon Amputasyonu denir. Bu tür güdüklerde bacak üst kemiği olan femur kesilmez. Bu nedenle protezde güdük ucuna yük verilebilmesi mümkündür.

Güdüğün uzun olmasından dolayı da konforlu bir kullanım söz konusu olup diğer güdüklere göre daha sorunsuzdur. Güdüğü çalıştıran kaslar korunmuştur ve protezi hareket ettirecek uzun bir kaldıraç kolu vardır, tüm bu avantajlarına rağmen yıllardır pek istenerek yapılmayan bir amputasyondur. Diz üstü protezlerinde soket sistemleri vakum tekniği ile imal edilir. Tasarıma  göre quadrilateral , cad-cam ve mass olarak farklı güdük tipleri için soket çeşitleri vardır.

diz-dezarruklasyon-protezi.jpg

Diz Dezartikülasyon Protezleri Çeşitleri

Serbest diz-kilitli diz mekanik eklemli diz dezartikülasyon protezler

Hidrolik diz eklemli diz dezartikülasyon protezleri

Pnömatik diz eklemli diz dezartikülasyon protezleri

Mikroişlemci kontrollü diz dezartikülasyon protezleri

SERBEST DİZ-KİLİTLİ DİZ MEKANİK EKLEMLİ DİZ DEZARTİKÜLASYON PROTEZLER

SERBEST.png

SERBEST DİZ

KİLİTLİ.png

KİLİTLİ DİZ

Serbest diz dezartikülasyon ve kilitli diz dezartikülasyon çeşitlerinin ikisinde de hastamızı öncelikle Azim ortez - protez merkezimizde hareket alanlarına göre testler ,yürüyüşle vb. hareketler yaptırılıp daha sonrasında hastanın hareket alanına göre diz ekleminin ayarları yapılır. Ayarları yapıldıktan sonra iki seçeneğiniz burada devreye girer serbest diz dezartikülasyon seçeneğinde adında olduğu gibi serbest bir şekilde hastanın hareketinde yardımcı olur ve diz eklemine verilen hareket ayarına göre hastaya eşlik eder, bir diğer seçenek olan kilitli diz dezartikülasyon protezinde ise serbest seçeneğine ektra olarak kilitli diz dezartikülasyon protezinde ise hasta isterse serbest bir şekilde kullanabilir isterse de protezin yanına bulunan misinaya benzer bir aparat ile el yardımıyla manuel olarak kilitleyebilmektedir, hastanın tercihine kalmıştır kaba bir tabir ile baston görevi görmesini istediğinde kilitleyebilir yada kendisini güvende hissetmek amacıyla dilediğinde kilitleyebilir yada rahat bir posizyon almak istediğinde aparat yardımıyla manuel olarak kilitidini açıp serbest modda kullanabilir.

Kısaca iki protez çeşidinin arasındaki fark serbest diz seçeneğinde hastanın hareketine göre diz serbesttir ve hastanın hareketine göre takip eder kilitli protezde iste serbes protez ile ilgili özelliklerin aynıları gecerlidir artı olarak  hasta herhangi bir hareket esnasında yada durduğunda o aparat sayesinde ister kilitleyebilir isterse kilidini açabilir

HİDROLİK DİZ EKLEMLİ DİZ DEZARTİKÜLASYON PROTEZLERİ 

Hidrolik diz eklemi protezi, yürüyüşte doğru salınım yapan sistemlere sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi hidrolik çalışma ilkelerine sahip olan bu sistemler, protez bacak kullananlarda son derece önemli bir görevi üstlenirler. Topuğun yere değdiği zaman dizde kasılma yapmasını önleyen sistemlere sahiptir. Diz eklemi ve ya üzerinden uzuv kaybı yaşayıp protez bacak takmak zorunda kalanlar için hidrolik diz eklemi kullanımı önem taşır. Kalça dezartikülasyon ekipmanlarında hidrolik eklem sıkça tercih edilmektedir.

ac4439b7-2d2f-4bfb-a795-3f67ff9e5683_edi

Hareket esnasında her sefer ayağın yerle temasında dizde bükülme gibi problemlerin yaşanması söz konusudur. Protez bacaklarda bu sorunu gidermeye yönelik şekilde kaliteli ve kişiye uyumlu hidrolik diz eklemi kullanımı önerilir. Hidrolik diz eklemleri, kişinin yürüme hızına bağlı olarak ta esneme gibi unsurlarla dizde istem dışı hareketleri önler.

Diz eklemi ile dizinizi 160 derece bükebilirsiniz. Hidrolik diz protezi, topuk çarptığında dizin aniden bükülmesini önlemek için hidrolik güvenlik sağlar. Bu sistem hem duruşunuzu hem de salınımınızı kontrol eder. Protez serbest bırakıldığında diz eklemi hemen salınım denge pozisyonundadır. Hızınızın otomatik ayarlanmasını sağlar. Hidrolik eklem, 10 dereceye kadar güvenli ve rahat bir şekilde tırmanmanızı sağlar. Gelişmiş yük frenleme mekanizması, hasta için hassas ayar, yüksek yoğunluk ve güvenli yürüme sağlar. İster spor yapıyor olun ister farklı arazilerde yürüyor olun, sürekli olarak daha az yoğun, daha kontrollü ve doğal hareketler sağlar.

Merdiven çıkarken ve inerken de büyük bir fark var. Yüksek güçlü görevler için güvenilir, sağlam ve iyi performans gösterir, bizimle iletişime geçerek bu cihazların kişiye özel üretimi  hakkında bilgi edinebilirsiniz. Firmamız yıllardır tecrübe edinmiş olan profesyonel ekibi ile kişiye özel protez ve uzuv konusunda severek yardımcı olacaklardır.

PNÖMATİK DİZ EKLEMLİ DİZ DEZARTİKÜLASYON PROTEZLERİ

Pnömatik diz eklemleri, yürüyüşte doğru salınım yapan sistemlere sahiptir. Topuk vuruşuyla beraber diz eklemindeki kilit sistemi aktif hale gelir. Bu da yürüyüş sırasında hastanın daha güvenli ve gerçekçi adım atmasını sağlamaktadır. Pnömatik eklemlerde hastanın yürüyüş hızına bağlı olarak eklemin açılma ve kapanma hızı manuel olarak ayarlanabilmektedir. Diz eklemi ve ya diz eklemi üzerinden uzuv kaybı yaşayan hastalarda pnömatik diz eklemi kullanımı önem taşır.

98c9da9a-ad60-4b90-aa0a-ae0b17911fa6_edi

Pnömatik Diz Eklemi

Fonksiyonel ve işlevsel bir ürün olan pnömatik diz eklemi hidrolik olarak çalışma sistemine de her zaman sahiptir. Diz bölgesine özel bir sistem olan pnömatik diz eklemi farklı bir çalışma yapısına sahiptir. Diz eklemi ve ya üzerinden uzuv kaybı yaşayan tüm kişiler pnömatik diz eklemini tercih ederek gerçeğe en yakın yürüyüşü yapmayı başarabilirler. 

Firmamızda her türlü uzuv kayıplarına uygun protez üretimi yapılmaktadır. Uyguladığımız ürünler kişinin aktivite düzeylerine uygun, kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Firmamız sizlerin en rahat şekilde yürümeniz, hayatınızı en kolay şekilde idame edebilmeniz için çalışmaktadır.

Herhangi bir sebeple uzuv kaybı yaşayan kişiler protez kullanarak hayatlarını devam ettirirler. Diz üstü protezi için eklem çeşitleri arasında pnömatik diz eklemi önemli bir yer kaplamaktadır. Uzuv kaybı yaşayan bütün insanlar için aktif olarak faaliyet gösteren firmamızda her tür protez çeşidi kişiye özel olarak yapılmaktadır. Firmamızla iletişime geçerek ürün çeşitleri hakkında bilgi ve hizmet alabilirsiniz.  

MİKROİŞLEMCİ KONTROLLÜ DİZ DEZARTİKÜLASYON PROTEZLERİ

Mikroişlemci kontrollü diz eklemi, hayatın daha kolay bir hale gelmesi için kullanılması faydalıdır. Örneğin rampadan çıkacak birey protez ayak sayesinde kolay bir şekilde çıkabilir. Normal bir ayağın, verdiği hissiyatı kolaylıkla verebilir. Sağlık yönünden çok faydalıdır. Ayak ve diz kısımları gayet koordineli bir şekilde çalışır ve yürürken rahatsızlık hissi vermez.  Kişinin hem konforlu hem de güvenliğini iyi bir şekilde arttırır.  Yapım aşamasında Kaliteli malzemeler kullanılmıştır malzeme içeriği tamamen insan bedeni ile uyumludur.

e621ea2c-1625-4e11-8d78-b9b70ec10850_edi

Yaşam kalitesinin artması ve hayatın konforlu bir hale gelmesi için işlevseldir. Güvenli bir şekilde durma özelliği sayesinde kendisini ön plana çıkarır. İçeriğinde yapay zekâya ait bir yazılım çeşidi vardır. Bu sayede rampa çıkabilmek için güç uygulandığı andan itibaren yazılım harekete geçer ve kişinin adım atması  kolaylaşır. Yaklaşık 1500 defa tekrar istasyonlarını inceler.  Adım atmak mucizevi bir şekilde rahat hale gelir.  İçeriğinde büyük bir batarya bulunur ve bu batarya sayesinde yaklaşık olarak 3 gün rahat bir şekilde adım atılabilir.  Adım atılırken vücut sistemi hiçbir şekilde gerilmez kas sistemi ile uyum içerisinde adım işlemi gerçekleşir.  Mikro işlemci kontrollü diz eklemi için firmamızdan her türlü desteği ve hizmeti alabilirsiniz.  Kişiye özel ihtiyaca yönelik protezler konusunda hizmetinizdeyiz.

download_edited.png
download_edited.png
bottom of page