top of page

ÖSSUR ÜNİTY AKTİF VAKUM

ossur-unity-aktif-vakum-protez_edited.pn

UNİTY DİZLİKSİZ PROTEZ SOKET SİSTEMİ

Össur tarfından geliştirilmiş olan aktif vakumlu unity dizliksiz protez soket sistemi flex foot teknolojisi ile tam uyumludur. Protez kullanıcısı dizlik gerektirmeyen bu gelilşmiş sistem sayesinde konforla yürür.
Unity dizliksiz protez sistem kullanan bir protez hastası dizlik hisssinden ve kısıtlamalarından kurtulur. Bu da kullanıcıya daha çok tolerans ve hareket kabiliyeti sağlar.
Vakumlu süspansiyonun güvenliği protez kullanıcısının, yürümenin her anında daha güvenli ve konforlu bir şekilde hareket etmesini sağlar.
Sistemin konfor tamamlayan bir diğer özelliğide, protez bacak kullanıcılarının en büyük taleplerinden biri olan hafif oluşudur. 130 gr ağılıkla son derece hafif tasarlanmıştır.

Çok hızlı bir şekilde oluşan vakum sistemi, yine son derece hızlı bir şekilde bırakacak şekilde oldukca basit tasarlanmıştır.
Unity sistemi benzersiz kılan özellik ise, yumuşak dokunun stabil edilmesi ile çok daha etkili bir süspansiyon ve distal vakum sağlamasıdır.
Diğer diz üstü vakum sistemlerinde oluşan vakum kacağı ve delinme gibi olumsuz durumlar unity sistemde en az seviyelerdedir. Unity dizlik dizliksiz soket sisteminde sadece tek bir dokunuş hareketi ile vakum kolayca serbest bırakılır. Vakumun distal olarak uygulanması, contanın üst kısmındaki alanın herhangi bir şekilde kısıtlamaya maruz kalmadığı anlamına gelmektedir.Uzvun genellikle daha çok yumuşak doku içeren distal ucu, hacim dalgalanmalarına karşı en duyarlı olan ve iyi bir süspansiyon ile protez işlevi için etkin stabilizasyona ihtiyaç duyan bölgesidir. Buna karşın, kemik ve tendonları içeren ve dize daha yakın olan bölge ise, gün boyunca nispeten stabildir.
Gereksinim duyulan yere, yani uzvun distal çevresine vakum uygulayan Unity™, son derece etkili ve dizliksiz vakum süspansiyonu sağlarken, hacmin stabilize edilmesine yardımcı olur.

ÇERÇEVE VE DESTEK UCU

Destek ucu ayağa bağlanırken (proksimal olarak) çerçeve topuk desteğine oturur. Bu iki parça, ayağın orta kısmına yakın çakıştıkları noktada birbirine sabitlenir. Çerçeve ve destek ucu, ağırlığın protez ayağın topuk kısmına verilmesi halinde çerçevenin yukarı, destek ucunun da aşağı doğru hareket edebileceği bir şekilde tasarlanmıştır, bu şekilde aralarındaki membran çekilir ve genişler.

TEK YÖNLÜ VANALAR

Hava her adımda soketten etkin bir şekilde dışarı atılırken, tek yönlü vanalar sayesinde havanın sokete geri girmemesi sağlanır.

TOPUK DESTEĞİ

Topuk desteği Unity’nin üst ucu için emniyet desteği ve yüksek yüklerde topuk yer değiştirmeleri için tampon (durdurma) olarak davranır.

MEMBRAN

Membran pompa mekanizması iki ucun arasında bulunur. Membran genişlediğinde, hava etkin bir şekilde soketten çıkar.

bottom of page