top of page
download_edited.jpg

Gövde Ortezleri

Gövde ortezleri omurganın sırt, bel ve kalça çevresindeki problemler, deformiteler, travma, ağrı ve cerrahi sonrası stabilizasyon sağlamak amacıyla kullanılır.

 

Ortezden, uygulanan vücut segmentinde hareketi kontrol etme, deformiteyi düzeltme ve yüklenmeyi azaltması beklenir.Gövde ortezleri yumuşak tekstil ürünlerden çok sert plastik malzemelere kadar değişik materyallerden üretilir.

 

Bir kısım ortezler hazır olarak bedenlere göre bulunabilirken bazı durumlarda kişiye özel üretmek gerekebilecektir. Hasta için ortez gerekliliğine hekim karar verir ve uygun ortez hekim tarafından reçetelenir, bu ortezlerin mutlaka ortez protez merkezlerinden temin edilmesi gerekir.

Kifoz Korsesi

Sırt bölgesinde yandan bakıldığında omurgada hafif bir kifoz olmalıdır. Bu bölgedeki artmış eğrilme (kamburluk) hiperkifoz olarak isimlendirilir. Bu durum sadece hatalı duruşla ilgili olabileceği gibi bir kısım hastada daha hareketsiz ve omurga kemiklerinde kamalaşma nedeniyle gelişen deformiteye bağlıdır. Bu durum yapısal bir kifoz olup hastalara dik durması söylendiğinde de bu eğrilik düzeltilemez, sıklıkla 12-15 yaş erkek çocuklarda görülen bu duruma Scheuermann Kifozu / Hastalığı denir.

kifozkorsesialfamed_edited.jpg
images_edited.jpg

​​Ergenlik çağındaki çocuklarda henüz büyüme tamamlanmadığından artmış kifoz 50-80 derece açılarda iyi bir kifoz korsesiyle kontrol altına alınabilir. Kifoz korseleri eğriliğin ilerlemesinin ve cerrahi sınıra erişmesinin engellenmesi için kullanılır. Doğru bir kifoz korsesiyle iyi bir sonuç elde edilir, bazı hastalarda korseye rağmen açı artarsa cerrahi gerekir.

Kifoz korseleri her hastaya özel dizayn edilmekte ve üretilmektedir.Merkezimizde uygun korse kararını mutlaka konu uzmanı hekim belirler

ve ortez teknikerleri uygulamayı gerçekleştirir.

Sürekli takiple kifozun ilerleyişi kontrol altına alınır.

bottom of page