top of page

ALT EKSTREMİTE PROTEZLERİ

Alt ekstremite protezleri, genellikle uygulanan amputasyonlara göre isimlendirilirler. 
Protezler; fonksiyonel, kozmetik, modüler, mikroişlemcili protezleryüzme ve banyo protezleri ve spor protezleri vs. olarak çeşitlendirilir. Doğuştan veya sonradan oluşan ekstremite yokluğunu tamamlamak amaçlı kullanılırlar. Her yeni gün, teknolojik protez aksamlarının üretilmesi ile  fonklsiyonellik üst seviyelere çekilmektedir. Fabrikasyon protez parçalarının güdüğe uygun soket ile belli prensipler çerçevesinde birleştirilmesi ile kişilere uygun protezler oluşturulmaktadır. Protez uygulanırken; en uygun protez parçaları ile soketi buluşturan uzman, kişinin tüm yaşam koşullarını gözden geçirilmelidir. Protez uygulama esnasında rehabilitasyon desteği  verilmelidir. 
Ekran görüntüsü 2024-06-03 124512-Photoroom.png

Diz Altı Protezleri

Diz altı protez bacak, kişinin bir veya her iki bacağında diz ekleminin altında kalan bölümünü kaybetmesi durumunda kullanılan yapay bir bacak sistemidir.

Ekran görüntüsü 2024-06-03 124522-Photoroom.png

Diz Üstü Protezleri

Diz üstü protez bacak, kişinin bir veya her iki bacağında diz ekleminin üzerinde ampute edilen bacaklar için tasarlanmış bir protez sistemidir.

Diz Dezartikülasyon Protezleri

Diz dezartikülasyonunda uygulanan protezlerdir. Diz ekleminin altında kalan kısmı olmadığı için dizin mekanik fonsiyonu bitmiştir. Dolayısı ile diz üstü protezi gibi planlanır. Güdük distali genel olarak yük taşımaya müsaittir. Diz mesafesinin kısalığından kaynaklı özel dezartikülasyon eklemleri kullanılır.

ddp-Photoroom.png
bottom of page