top of page
kisiye-ozel-tabanlik-analizi-400x261_edi

Kişiye Özel Tabanlık nedir?

Kişiye Özel Tabanlık nasıl olmalıdır?

Kişiye Özel Tabanlık hangi problemlere çözümdür?

Kişiye Özel Tabanlık tüm ayakkabılara olur mu?

Kişiye Özel Tabanlık 

 

Yürüme analizi ve diğer ölçüm yöntemleri sonrasında ayağın yük dağılımını ortaya koyarak kişinin doğru ve anatomik basmasını sağlamak için üretilen tabanlıklardır. Yani standart ölçülerde hazır temin edilebilen tabanlıklardan farklı olarak hazırlanmış bu tabanlık kişinin problemine yöneliktir.

kisiye-ozel-tabanlik-ortopedik-ayakkabi_

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Olmalıdır ?

 

Kişiye özel ortopedik tabanlıklar hastanın ayak yapısına ve kendisine özel olacağı için tercih edilir. Ortopedik ayakkabılar veya hazır tabanlıklar standart ve herkesin ayak yapısına uygun süspansiyon sağlamak ve mevcut biyomekaniği değiştirmeden esneme ile konfor verilmeye çalışılır.Kişiye özel ortopedik tabanlık yapıldığında hastanın ne tür ayak yapısına sahip olduğu ve biyomekaniği düzelmek için ayak analiz sonuçlarına göre tabanlık yapılması gerekir.

images_edited.jpg

Kişiye Özel Tabanlık hangi problemlere çözüm?

Pes Planus (Düz Tabanlık )

 

Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düz tabanlık denir.Düz taban olan hastalarda ayağa özel işin uzmanınca yapılan tabanlıklar ağrıyı gidermekte ve deformitenin ilerlemesini önlemektedir.

33.jpg

Pes Cavus (Çukur Taban)

Ayak arkının artması ile karakterize bir deformitedir. Ayak arkındaki artma nedeni ile topuk ve tarak kemiklerine aşırı yük biner. Bunun sonucunda ayakta ağrı, nasırla ve yaralar görülür.Erken devrede germe eksersizleri, tabanlık kullanımı çözüm olabilir. Daha ileri olgularda ise cerrahi tedavilerle deformite düzeltilir.

39.tiff

Topuk Dikeni

 

Öncelikle Topuk dikeninin sebebini ve mantığını tam olarak anlamanız gerekiyor. Ayak tabanında parmaklardan topuğa kadar uzanan latince ismiyle plantar fascia adı verilen bir tendon bulunur. Bu tendon çeşitli sebeplerden ötürü zedelenirse bölgede kalsiyum birikmesine bağlı bir kemik çıkıntısı oluşur. Bu çıkıntının kırdırılması bir anlam ifade etmiyor çünkü ortaya çıkış sebebi plantar fascia tendonunun işlevini yerine getirememesidir. Bıçak altına yatmaktansa doğal yöntemlerle plantar fascia tendonu tedavi edilerek eski esnekliğine kavuşturulmalıdır.Kişiye Özel yapılan Tabanlık ile topuk dikeninizden kurtulabilirsiniz. Burada amaç zedelenen bölgede vücut baskısını azaltmaktır. Kişiye özle yapılan tabanlık ile topuk kısmına yerleştirilen yastıkçık ve ayağın ark bölgesine yerleştirilen destek ile topuğa giden yük azaltılır. Zedelenen dokular zamanla iyileşir eski halini alır.

download.jpg

Diyabetik ayak

 

Temelde kan dolaşımı bozukluğu yatan bu komplikasyonlar, gözler, böbrekler, özellikle bacak ve ayaklarda ciddi sorunlara sebep olabilir.Diyabetik ayak bakımında plastazot adı verilen maddeden üretilen kişiye özel tabanlıklar tavsiye edilir, amaç hissiz ayağın darbelerden korunmasıdır. Plastazot, aşırı bası, sıcak gibi fizik etmenler ile şekil değişikliği göstererek ayağı korur. Taban yaralarında yastıkçık ile yara üzerindeki baskı hafifletilir. Tabanlıkta kullanılan EVA'nın farklı esneklikte olanları mevcuttur. Diyabet ayaklar için mümkün olduğunda esnek olanı tercih edilir.

kişiye özel tabanlık_edited.png

Hallux Valgus

 

Ayak baş parmağının içeri doğru eğilmesi demektir. Halk arasında bu hastalık ayak baş parmak çıkıntısı veya bunyon olarak bilinir. Bu hastalıkta ayağın birinci parmağının tarak kemiğinin dışa doğru baş parmak kemiğinin de içeri doğru eğilmesiyle bir köşe yapması ve köşe noktasından da kemiğin çıkıntılı bir hal almasıdır.Tabanlık ile çözüm: Hasta, tarak ve parmak kısmı geniş ayakkabı kullanması konusunda uyarılır. Kişiye özel olarak üretilmiş ayak tarak kemiğini (metatars) alttan destekleyen tabanlık kullanılmalıdır.

Hallux_valgus_or_bunion_02_edited.png

Nasırlar


Nasır, derinin kalınlaşmasıdır ve bilimsel adı Kallus'tur. Sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları koruması için kalınlaşır ve nasır olarak adlandırılır. En sık ayak tabanında (basınçtan dolayı) ve ellerde (sürtünmeden dolayı) görülür.
Kalınlaşan derinin altındaki sinir dokularına uygulanan basın bazen şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayak tabanında oluşan nasırlarda ise hastalar nasırların bulunduğu bölgeye basınç uygulamamaya çalışır. Bu durum ayaklarda ve bacaklarda dengesizliğe neden olduğu gibi eklemlerde (özellikle ayak bileği, diz,kalça) ve belde zamanla ciddi ve bazen kalıcı hasarlara ve deformitelere neden olur. Örneği sağ ayak tabanında nasır olan bir hasta yıllar sonra sol diz eklemi hasarı (osteoporoz, artrit..vb) şikayetleri ile başvuruda bulunabilir.
Çözüm: Basış bozukluğuna bağlı tabanda oluşan nasırlarda kremler kısa süreli çözüm getirsede yeniden oluşacaktır. Bu gibi durumlarda basış bozukluğunu düzeltmek gerekiyor. Kişiye özel üretilen tabanlık ile basış bozukluğu düzeltilebilir ve nasırlardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Özlü nasırlarda nasır bölgesini Offloading tekniği ile nasır bölgesindeki baskıyı alıyoruz. Nasır üzerindeki baskı kalktığı için kısa sürede iyileşme sağlanıyor.

download.jpg
images.jpg


Bacak Kısalık Farkı için Kişiye Özel Tabanlık

Ekstremite uzunluk farklılıkları hem çocuklarda hem de erişkinlerde oldukça sık görülmektedir.
Bu eşitsizliğin alt ekstremite veya omurga sorunları ile birlikteliği konusunda tartışmalar halen devam etmektedir. Bazı çalışmalarda bacak uzunluk eşitsizliğinin, skolyoz gelişimine, bel ağrısına, siyatik sorunlarına, kalça ve diz eklemlerinde aşırı yüklenmeye, stres kırıklarına, plantar fasiite, ya da parapatellar diz ağrısına yol açabileceği belirtilmiştir. Bacak Uzunluk Farkı Tedavi Geleneksel olarak 2 ila 2,5 cm ve üzerindeki bacak uzunluk eşitsizliklerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. İki ayak arasındaki kısalık farkı ölçüldükten sonra kısa olan ayak cm farkı kadar kişiye özel tabanlık üretilir. Tabanlık ayakkabı içine yerleştirilebilir. Bunun için özel ayakkabıya ihtiyacı olabilir.

26.tiff

Hamilelik

Hamilelikte ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hamilelik kadın bedeninde pek çok değişikliğe yol açar. Birçok kadın hamilelik döneminde benzer sorunları yaşar. Bunlardan biri, önemsenmeyen ayak ağrısıdır. Bu dönemde doğal kilo artışından kaynaklanan yürüyüş değişikliği olur ve ayakta duruş pozisyonu değişir. Farklı pozisyonlar dizler ve ayakta normalden fazla ağırlık ve basınç oluşturduğundan sorun yaratabilir.Topuk ağrısı ve taban ağrısı en sık görülen ayak sorunudur. Kilo artışından dolayı birçok kadın bacak krampı ve varis sorunu yaşayabilir. Nasır ve batık tırnakta da artış görülür. Bundan dolayı, bu dokuz ayın daha rahat geçmesini sağlamak için hamilelikte ayak bakımı ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir.

44_edited.jpg

 

Ortopedik tabanlık tüm ayakkabılara olur mu?


Dar kalıp ayakkabıların mevcut tabanlıklarınında ölçüsünü alarak yeni üretilecek tabanlıkları da aynı formda CNC de üretiyoruz bu sayede ayakkabıya dar gelir mi sorusuna çözüm getiriyoruz. Özellikle bayan ayakkabıları ve krampon gibi farklı ayakkabılar da rahatlıkla kişiye özel tabanlık kullanabilirsiniz.
Babet, konvers tarzı ayakkabıların kalıplar çok dar olduğunda kişiye özel üretilmiş tabanlıklar da bu ayakkabılar için uygun değildir.

666.jpg
bottom of page